Portakalın Faydaları

Portakalın Faydaları

Turunçgiller ailesinden olan portakal birçok çeşidi ile birlikte kış aylarında vücut için sağlıklı bir tüketim maddesi oluyor. Elbette sağladığı birçok fayda arasında en bilineni C vitamini deposu olması. Ancak portakalda sadece C vitamini değil, bunun yanında A, E ve B grubu vitaminleri, magnezyum, demir, fosfor, potasyum ve kalsiyum da bulunuyor. Tüm bunlar ile birlikte portakal tek başına harika bir meyve.Portakal suyunda yüksek oranda C vitamini bulunuyor ve bu da antioksidan zenginliği anlamına geliyor. Antioksidan alımı ise kanser riskini azaltmak anlamına geliyor. Kış aylarında vücudun antioksidan ihtiyacını portakaldan sağlamakta fayda var. Yaz aylarında ise bu ihtiyaç farklı meyvelerden de karşılanabilir. Ancak portakal ya da portakal suyu bu açıdan oldukça iyi bir tercih. Bir insanın günlük ihtiyacının 90 mg olduğunu söyleyen bilim adamları özellikle sigara içenlerde oluşan olumsuz etkilerin giderilebilmesi adına 110 miligrama kadar alınmasının daha uygun olacağını söylüyorlar.

DOZ AŞIMINA DİKKAT!

Her besin maddesinde olduğu gibi aşırıya kaçmak farklı problemleri de beraberinde getiriyor. 2 bin mg üzerinde aldığınız zaman vücudunuzda bazı problemler ile karşılaşabilirsiniz. Bu oranın üzerinde alacağınız C vitamininin yan etkileri arasında karın ağrıları, mide bulantısı, kusma, sık idrara çıkma ve baş ağrısı gibi problemler yer alıyor. Tüketiminizi ayarlayabilmeniz açısından bilgi vermek gerekirse 1 bardak portakal suyunda ortalama 100 mg C vitamini bulunduğunu söyleyebiliriz. Portakalı katı tüketimde bu oran fazla yükselmez ancak portakal suyu tüketirken dikkat etmekte fayda var.E Vitamini

Portakalda yalnızca C vitamini bulunmuyor elbette. Bir diğer vitamin ise E. Yağda eriyen bir vitamin olan E vitamini DNA'ya etki eden olumsuzlukları önlemede ve hücre zarını korumada oldukça etkili.

A vitamini

Portakalın barındırdığı bir diğer vitamin ise A vitamini. Son dönemlerde vücuda sağladığı pozitif etkiler ile sık sık adından bahsedilen beta karoten maddesi A vitamini ile doğrudan alakalı. Vücuda alınan beta karoten ihtiyacı ölçüsünde A vitaminine çevrilir ve kullanılır. Bu mucizevi yapı ve döngüde A vitamini aynı zamanda antioksidan etki de gösteriyor. Bilimsel araştırmalar beta karotenin düzenli alımlarında vücutta kanser oluşumu riskinin ciddi manada düştüğünü gösteriyor.

PORTAKALIN KABUĞU ÇÖPE GİTMESİN

Narenciye kabuklarında bol miktarda bulunan limonoid ve fitokimyasallar farklı noktalardan ciddi faydaları da beraberinde getiriyor. Limonoid denilen madde virüslere karşı etki gösterirken mantar oluşumuna, bakteri üremesine de engel teşkil ediyor. İnsanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmaların neticesinde narenciye kabuklarında bulunan limonoidlerin deri, göğüs, mide, kolon, akciğer ve ağızdaki kanserli hücreler ile savaşmada oldukça başarılı olduğu gözlemleniyor.Limonoidlerin bir diğer etkisi de kanda bulunan kötü kolesterolü ortadan kaldırmak. Portakal kabuğunda bulunan daha farklı, spesifik maddeler kanserle savaşmanın yanında enfeksiyonlarla da savaşıyor, kalbi koruyor, gerektiğinde C vitamini ile iş birliği yapmak sureti ile yüksek tansiyonu düşürüyor, iltihabı önlüyor ve iyi huylu olan kolesterolü olumlu yönde destekliyor.

POSA ÖNEMLİ

Portakal tüketeceğiniz zaman yapacağınız en büyük hatalardan biri kabuğun altında bulunan lifli yapıyı temizleyerek atmak olacaktır. Halbuki o beyaz ip gibi yapılar en az portakal kadar faydalı. Portakal suyu mu içeceksiniz? Öyleyse kabuk ya da meyve diye ayrım yapmadan bütün bir portakalı makinanın içerisine atın. Bu tam bir şifa ve direnç içeceği olacaktır.

Portakalın zihni açıcı etkisi olduğundan da bahsetmeden geçmek hata olur. Yorgunluğa, halsizliğe iyi gelen portakal zihni de açarak daha sağlıklı düşünmeyi, daha açık bir beyne sahip olmayı sağlar.Bir diğer etkisi de kadınların görünüm olarak en ciddi problemlerinden biri olan selülitlere etkisi. Optimum düzeydeki bir diyete ekleyeceğiniz portakal ve portakal suyu ile birlikte selülitlerinize kısa sürede veda edebilmeniz mümkün.

Böbrek taşlarınız ile başınız dertte mi? Bazı bünyeler böbreklerde taş ve kum biriktirmeye karşı çok elverişli olurlar. Özellikle bazı beslenme tarzları da bu noktada etkili olabiliyor. Beslenme ile oluşabilen bir durum beslenme alışkanlıkları ile de ortadan kaldırılabiliyor. Kısacası portakal tüketimi ile birlikte böbrek taşlarınızdan da kurtulabilir, oluşumuna engel olabilirsiniz.
Top