Mangonun Faydaları

Mangonun Faydaları

Tropikal meyvelerin en gözdeleri arasında yer alır mango. Sarı renginden de anlayabileceğiniz gibi o da C vitamini zengini mucize meyvelerden biri. Sağlığa faydaları da tahmin edebileceğinizden çok daha fazla. Elbette bu faydalarının doğru şekilde tesir edebilmesi için mangonun mutlaka çiğ olarak tüketilmesi gerekiyor. Gelin şimdi cilt güzelliğine ve saçlara sağladığı faydaları ile bildiğimiz mangonun bilinmeyen yönleri ile faydalarını keşfedelim.Mango içerisinde başta söylediğimiz gibi yoğun miktarda C vitamini bulunuyor. Ancak mangonun vitamin zenginliği bu kadar ile sınırlı değil. Mangonun bileşiminde aynı zamanda A ve B vitaminleri de bulunuyor. Özellikle B vitamini bulunduruyor olması ile birlikte mangoyu özel bir yere koyabiliriz. Mineral açısından da mango oldukça zengin. Özellikle bileşiminde bol miktarda potasyum bulunuyor.

Kansere karşı etkilerinden söz ederek başlayalım mangonun faydalarından bahsetmeye. Evet, mango sahip olduğu fitokimyasal güç ile birlikte kansere karşı ciddi bir önlem almanızı sağlıyor. Son yıllarda yapılmış olan çalışmalar da bu tezi doğrular şekilde neticeler verdi. Kolon kanseri, meme kanseri, lösemi ve prostat kanserlerine karşı mango ile ciddi bir koruma sağlamanız mümkün. Daha çok b hastalıklar meydana gelmeden önce önlem düzenli olarak mango tüketimi ile kendinizi koruyabilirsiniz.Mango aynı zamanda tam bir lif zengini. Bu da tahmin edebileceğiniz gibi kanda bulunan kötü kolesterolün düşürülmesine yarıyor. Kolesterol hastalarına özellikle düzenleyici bir takviye olarak tavsiye edilebilir.

Cildiniz için de harika bir tercih olacak mango. Hem tüketerek hem de harici kullanım ile cilde etkilerinden faydalanabilirsiniz. Gözeneklerin temizlenmesini sağlarken diğer taraftan da sivilce oluşumuna karşı önlem alabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmede de mangoya başvurabilirsiniz. A, C vitaminleri ve bünyesinde bulundurduğu birçok faydalı madde ile birlikte daha güçlü bir bünyeye sahip olmanıza yardımcı oluyor. Enfeksiyonlara, hastalıklara, toksin ve serbest radikallere karşı bir savaşçı olarak devreye girecek içeriğe sahip.Gözleriniz için de mango iyi bir tercih olacaktır. A vitamininin göz sağlığı için gerekli ve faydalı olduğunu biliyoruz. Göz sağlığını korurken göz kuruluğu ve gece körlüğüne karşı da rol oynuyor.

Kolesterolü düşürdüğünden bahsetmiştik. Kolesterolün yanında tansiyonu düzenleyici etkiye de sahip. Nabzınızı kontrol altına alarak kalp atışlarını, kan basıncını düzenler.

Zihinsel faaliyetler söz konusu olduğunda da mango etkili bir besin maddesi. Hafızanın güçlenmesine yardımcı olan mango tüketimi aynı zamanda konsantrasyonu artırmak için de son derece faydalı.Tüm bu faydalarının yanında itiraf etmeliyiz ki düzenli mango tüketimi halkımızda pek yaygın değil. İşte bunun için de size tüketimi kolay kılan küçük bir tarif verelim.

Yarım mango, ananas, bir tane havuç ve şeftaliyi katı meyve sıkacağından geçiriyoruz. Karışımın içerisine zencefil de ekleyelim. Elde ettiğiniz meyve suyunu tüketerek harika bir antioksidan etkisi sağlayabilirsiniz.
Top