Vişne Çeşitleri

Vişne Çeşitleri

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de vişne çeşidi sayısı, kiraza göre çok daha azdır. Yetiştiriciliği önerilen genelde Montmorency ve Kütahya vişne çeşitleri olup ikisi de kendine verimlidir. Aşağıda bazı vişne çeşitleri kısaca tanıtılmıştır:

Montmorency vişnesi: Avrupa ve ABD’de çok yayılmış bir vişne çeşididir. Bu çeşidin uzun saplı, kısa saplı, sarkık dallı ve Sauringy Montmorency olmak üzere dört farklı tipi vardır. En fazla yetiştiriciliği yapılan kısa saplı olanıdır. Meyvesi yuvarlakça, sap ve uç tarafı basık, karın kısmı geniş, sap çukuru derin,
uç tarafı yuvarlakçadır. Meyve kabuğu düz, açık kırmızı veya kırmızı, üzeri koyu kırmızı benekli, meyve eti yumuşak, sarımsı pembe, bazen kırmızımsı, sulu, mayhoş ve yüksek kalitelidir. Meyve suyu pembedir. Ağaçları çok verimli olup hiç meyve çatlaması yapmaz.

Kütahya vişnesi: Ülkemizdeki en önemli vişne çeşididir. Kütahya çeşidinin birçok tipi vardır. Meyvesi yuvarlakça kalp şeklinde, uç tarafı küttür. Meyve kabuğu parlak koyu kırmızı, mayhoş, sulu ve aromalıdır. Meyve suyu koyu renkte olup çok sert, çok sulu, az lifli ve çok iyi kalitelidir. Ağaçları çok verimli olup hiç meyve çatlaması yapmaz.

Katırlı vişnesi: Başlıca vişne çeşitlerimizdendir. Kütahya vişnesi ile hemen hemen aynı zamanda olgunlaşır. Meyvesi yuvarlakça kalp şeklinde, uç tarafı küttür. Meyve kabuğu parlak koyu kırmızı, mayhoş, meyve eti yumuşak, aromalı ve suyu koyu kırmızı renklidir. Ağaçları çok verimli olup meyve suyu sanayisine uygundur.

Macar vişnesi: Kütahya vişnesinden iki hafta kadar önce olgunlaşır. Yaprakları diğer vişnelerinkinden daha büyüktür. Meyvesi yuvarlakça kalp şeklinde, uç tarafı yuvarlakça, koyu kırmızı renkli, meyve eti yumuşak, mayhoş ve suludur. Ağaçları çok verimli olup meyve suyu sanayisine uygundur.

English morello vişnesi: Meyveleri orta veya küçük, yuvarlakça, kalp şeklindedir. Meyve ucu yuvarlakça, bunun orta kısmı çukurdur. Kabuk rengi siyahımsı koyu kırmızı, meyve eti koyu kırmızı, sertçe, suyu koyu renkli ve ekşidir.

Heimanns Rubin vişnesi: Kütahya vişnesinden beş gün kadar önce olgunlaşır. Kendine verimli ve monilyaya dayanıklıdır. Ağaçları toplu ve nispeten küçük taç teşkil eder. Her yıl düzenli ve çok meyve verir. Meyveleri yuvarlakça, kalp şeklinde parlak, koyu kırmızı renkli, ucu küt, uç kısmının tam ortasında nokta şeklinde çukurluk vardır. Meyve eti sulu, koyu kırmızı, yumuşak, hafif buruk ekşi tatta ve kendine özgü aromalıdır. Ağaçları çok verimli olup meyve suyu sanayisine uygundur.
Top