Her ağacın gelişim bilgilerini saklamanın faydaları

Her ağacın gelişim bilgilerini saklamanın faydaları

Bahçe ve ağaç bakımlarımda yapılıyor mu yapan var mıdır bilmiyorum. Bahçeyi aldığımda ilk aklıma gelen her ağaç ile alakalı gelişim bilgilerini kaydetmek ne kadar mantıklı diye düşünmeden edemedim.

Öncelikle olarak her ağaca bir ID numarası vermek gerekiyor. normal rakamsal numaralar verilebileceği gibi düzenli bahçelerde baklava gibi bölüp satranç tahtası konum numaralandırma mantığında matriksel numaralandır yapılabilir.

Ağaçların bulunduğu bahçenin google eart çıktısı alınıp cetvelle sıralı ağaçlar yatay ve dikey olarak çizilir.

dikeyler 0 dan başlayarak son sayısına kadar rakamlandırılır. 0,1,2,3,4,5,6 ... gibi ya da bir den de başlatabilirsiniz :)

yatay çizgiler de alfabetik olarak a, b, c, d şeklinde sıralandırılır.

a1 = elma ağacı

c9 = armut ağacı

j16 = kayısı ağacı vs.

konumsal olarak isimlendirilmiş olur.

Kayıtlar bir defter ajanda gibi yerlerde tutulabileceği gibi yazılımsal becerisi olanlar için SQL oluşturulup orada da daha sağlıklı veri kayıtları tutulabilir..

Ayrıca ağaçların gelişimleri belgeleyen belirli dönemlerde fotografları çekilerek arşivlenebilir.

Sulama, gübreleme, ilaçlama, çiçek oranları, boy, genişlik, ot durumu, yapraklarındaki yeşillik oranı en son verdiği meyve vs. bunların her biri yıllık kaydedilir..

Hatta puanlandırma bile yapılabilir.

Sayısı az olan bahçeler için abes olabilir fakat belirli bir sayıdan yüksek ise gerçekte olmazsa olmaz bir sistem olacaktır.. yazılımsal becerisi olanlar bunun uygulamasını geliştirip mobil olarakta ağaç bakımı geliştirtilebilir.

ayrıca bastırılacak etiketlerle her ağacın bir dalına ağaç numaraları yapıştırılabilir.

ileride bahçeyi bir başkasına satma ve devretme durumunda bu kayıtlar inanılmaz fayda sağlayacaktır. yeni sahibi için çok büyük kolaylık olacak ağaçları daha iyi tanımasına neden olacaktır.

Bugün benzer numaralandırmalar hayvancılıkta yapılmakta ve kulaklarına takılan küpelerle her hayvan sisteme işlenmektedir. Ya da sağlık sektöründe her hastanın verileri çocuklugundan itibaren sisteme girilmekte en son e-recete uygulaması ile verilen ilaçlar bile kayıt altında tutulmakta. bu sistemi biz neden ağaçlara uygulamayalım?

Ağaç sahipleri için mantıklı ve stratejik bir adım olacaktır.

- toprak analizleri, ağaç dibi soğluk sıcaklık dereceleri değişimi vs bile kayıt altında tutulabilir

Tabi kim uğraşacak bunlarla denebilir.

Bizimkisi sadece fikir. Yapmak isteyenler için ışık olacaktır. Zamanla bu düşüncem ile alakalı paylaşımlarda bulunmaya çalışacağım
Top