Ağaçlar neden kireçlenir? faydası var mıdır?

Ağaçlar neden kireçlenir? faydası var mıdır?

Ağaçların kireçlenmesi ile alakalı farklı teoriler ve düşünceler bulunmakta bunlarla alakalı görüşlerden bir derleme olarak buraya yazacağız

- Görsel amaçlı kireçleme yapanlar var. toprak ve bitki rengi ile arada beyaz bir rengin olması görsel olarak bazılarının gözüne hoş gelebilmekte. Hiç bir faydası olmasa bile sırf bu nedenden tercih edilebilir

- Karanlık ortamlarda gece fark etmek amaclı kiraçleme yapılabilir. Arkasına önüne saklananlar vs daha iyi görülebilir. vs. vs.

- Börtü böcek (kabuklu kurt, dip kurt,yumurta lavra, tavşan kemirmesi vs.) çıkmasın yuva yapmasın diye kireçlemeyi tercih edenler var. Buna rağmen karıncaların ağaca çıkmaya devam ettiğini gözlemlediğini söyleyenlerle sık olarak karşılaşabilirsiniz.

- Bahar ayları başlamadan önce hava sıcaklığında gelgitlerin yogun olması nedeni ile güneşin sıcaklığını ağacın emip erken çiçek açmasını önlemek amacı ile kireçle gövdeyi badana edenler var. Teorik olarak mantıklı gözükmekte. Ağaca gelen güneş ışınları beyaz renk nedeni ile geriye yansır ve böylece ağaçta çiçek açma süresi gecikir. Don vurma çiçek dökülmesi gibi durumlardan korunma söz konusu olabilir. bunun için farklı karışımlar netten araştırılabilir. Kireç yeterli kalmayabilir.

- Ağaç kabukların çatlamasını önlemek için kullananlar var. Teorik olarak ise, Don bulutsuz havada olduğundan, don sonrası güneş çıktığında güneş alan taraf ile diğer taraf arasında oluşan sıcaklık farkı gövde çatlaklarına sebep olabiliyormuş. Kireç uygulaması da buna engel oluyor. Ya da gövdenin doğu tarafına koyulacak bir tahtanın da aynı korumayı sağlar mı denemek lazım

- gövdede filizlenmeleri önlemek için sürülme nedeni olabiliyor.

- ağacın su ihtiyacını geciktirdiğini söyleyenler de bulunmakta.

- fakat gövde göznekelerini kapatması hava sirkülasyonunu gövde düzeyinde zayıflatıcı rol oynamaktadır bu da işin olumsuz kısmıdır.

- Akmaların oluştuğu ve çatladığı bölgelere kireç ile badana yapılmasını tavsiye edenler var. tabi akmaları temizledikten sonra. Bu, ağacın yaralarını çabuk kapatmasını sağlayacak, bazı mantar hastalıklarına yakalanmasına önleyecektir.

- ağaç yanığına karşı kullananlar da varmış

Her ağaca uygulamak ne kadar doğru araştırmak gerekir. bazen zarar da verebilir. Kaş yaparken göz çıkarmamak lazım.

Sadece göztaşı eriyiği kullanan yada kireçle karıştırıp kullananlarda olmakta.. Fakat göztaşı yani bakır sülfat, tek başına kullanılırsa düşük Ph'ından dolayı bitkimize zarar verebilir. Bu yüzden kireç ile karıştırılarak Ph'ı ayarlanır. Buna bordo bulamacı diyoruz.

* * *

Bordo bulamacı veya göztaşı dediğimiz ilaçlar bakır sülfat etkin maddeli kireç ile karıştırılarak 1 ton suya ağaç türüne göre sonbaharda 20-30 kg ilkbaharda 10-15 kg karıştırılarak kullanılır. Burada bahsedilen saf olanlar sanırım hazır bakır preparatlardır. Onların etkin maddesi bakır oksi klorür olarak geçer. 1 tona 4 kg olarak kullanılır ve kireç ile karıştırılmaz. İkisininde yaptığı koruma görevi aynıdır.

* * *

Yoğunluk ve kıvam da önemli gözüküyor. Eğer tedirginseniz kireç oranını oldukça düşürerek deneme amaçlı kireçleme yapabilirsiniz
Top